Vsem bralcem našega Novičnika najprej želim uspešno leto 2021, naj bo čim bolj zdravo in pa seveda spet bolj svobodno.
V tokratni izdaji z veseljem predstavljam našo novo kadrovsko okrepitev, odvetniško pripravnico Moniko Gabrijelčič, ki se že uspešno uveljavlja predvsem na področju delovnih razmerij, kar je poudarek našega poslovanja. Piše o aktualni temi, povezani z epidemijo koronavirusa - o tem kdaj in pod katerimi pogoji lahko delavci zaradi zavarovanja lastnega zdravja oziroma življenja odklonijo opravljanje dela.
Srečno!
Miha Šercer, odvetnik
Sklep VS RS VIII Ips 26/2020 - odpoved iz poslovnega razloga (reorganizacija)
''Le minimalne spremembe vsebine in obsega nalog delavca ne predstavljajo utemeljenega poslovnega razloga za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga.
Reorganizacija delovnega procesa sama po sebi ne pomeni, da že s tem nastopi utemeljen poslovni razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Ni nepomembno, ali so se pred tem naloge, ki jih tožnica po spremembi ni več opravljala, ker so bile prenesene (in kot kaže obsežno nadgrajene z drugimi nalogami), dejansko izvajale oziroma v kakšnem obsegu so se izvajale, upoštevajoč dotedanjo organiziranost in prakso (obseg in usmeritev delovanja) delodajalca. Če so namreč te naloge ob ostalih nalogah, ki jih je tožnica opravljala, v obsegu kot jih je opravljala, predstavljale zanemarljiv obseg dela tožnice in je prišlo le do prenosa teh nalog z namenom drugačnega organiziranja, vendar vsebinske spremembe opravljanja teh nalog ter njihovega večjega obsega, obenem pa zato tudi drugačnih zahtev izobrazbe, ni mogoče enostavno zaključiti, da so prenehale potrebe tožnice po njenem delu pod pogoji iz dosedanje pogodbe o zaposlitvi.''
ODKLONITEV DELA ZARADI STRAHU PRED OKUŽBO S KORONAVIRUSOM
Monika Gabrijelčič, odvetniška pripravnica
Odvetniška pisarna Šercer-Šisernik
Temeljna obveznost delavca v okviru delovnega razmerja je vestno opravljanje dela, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi. V trenutnih razmerah, ko je sleherni trenutek našega vsakdana zaznamovan z epidemijo covid-19, se nemalo delodajalcev sooča s primeri, ko delavci zaradi strahu pred okužbo s koronavirusom odklonijo opravljanje dela, za katerega so sklenili pogodbo o zaposlitvi, oziroma niti ne pridejo na delo, pri čemer se postavlja vprašanje, ali so do tega na podlagi veljavne zakonodaje sploh upravičeni. Sodna praksa na tem področju sicer (zaenkrat) ni preveč obsežna, je pa za pričakovati, da se bo v prihodnje zaradi epidemije koronavirusa pred sodišči znašlo precej več takih primerov in vprašanj.
OBVEZNOSTI DELAVCA
Obveznosti delavca, določene v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1),[1] med drugim obsegajo obveznost vestnega opravljanja dela na delovnem mestu,[2] upoštevanje zahtev in navodil delodajalca v zvezi z izpolnjevanjem pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja[3] ter spoštovanje in izvajanje predpisov in ukrepov o varnosti in zdravju pri delu ter pazljivo opravljanje dela, da zavaruje svoje življenje in zdravje ter življenje in zdravje drugih oseb.[4] Kljub temu pa lahko delavec opravljanje dela po navodilu ali na zahtevo delodajalca tudi odkloni, če bi to pomenilo protipravno ravnanje ali opustitev.[5] Pravico odkloniti delo pa ima delavec tudi na podlagi 53. člena ZVZD-1,[6] o čemer več v nadaljevanju.
OBVEZNOSTI DELODAJALCA
Na drugi strani ima tudi delodajalec določene obveznosti, med drugim je delodajalec delavcu dolžan zagotavljati delo, za katerega sta se stranki dogovorili v pogodbi o zaposlitvi,[7] ter delavcu zagotoviti ustrezno plačilo za opravljanje dela.[8] Pomembna obveznost delodajalca pa je tudi zagotavljanje pogojev za varnost in zdravje delavcev v skladu s posebnimi predpisi o varnosti in zdravju pri delu. Podrobneje so obveznosti delodajalca na področju varnosti in zdravja pri delu opredeljene v Zakonu o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1). Temeljno načelo v ZVZD-1 je zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev pri delu, pri čemer je dolžan delodajalec izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu.[9] Pri tem je delodajalec dolžan upoštevati spreminjajoče se okoliščine,[10] v konkretnem primeru torej epidemijo covid-19, in izvajati še dodatne, posebne ukrepe, s pomočjo katerih se lahko delavcem v največji možni meri zagotovi varno opravljanje dela. Pri izvajanju ukrepov je delodajalec dolžan upoštevati navodila oziroma priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), drugih pristojnih inštitucij in vsakokratnih uredb vlade RS.
PRAVICA ODKLONITI DELO
Na podlagi drugega odstavka 52. člena ZVZD-1 ima delavec pravico odkloniti delo, če mu grozi neposredna nevarnost za življenje ali zdravje, ker niso bili izvedeni predpisani varnostni ukrepi, ter od delodajalca zahtevati, da se nevarnost odpravi. V primeru, da delodajalec izvede vse predpisane (in priporočene) varnostne ukrepe, zgolj strah delavca oziroma neka abstraktna, oddaljena nevarnost okužbe s koronavirusom ne more zadostovati za odklonitev dela.
Če bi delavec želel odkloniti opravljanje dela, bi moral konkretno izkazati, kakšna neposredna nevarnost za življenje ali zdravje mu grozi zaradi s strani delodajalca neizvedenih predpisanih varnostnih ukrepov oziroma kljub izvedenim varnostnim ukrepom, ne pa zgolj navajati, da obstaja (velika) verjetnost, da se bo na delovnem mestu okužil s koronavirusom.[11]
Posebno pozornost je delodajalec dolžan nameniti rizičnim skupinam zaposlenih.[12] Na podlagi dosedanjih izkušenj z virusom se je izkazalo, da imajo večjo verjetnost za težji potek bolezni predvsem starejše osebe s kroničnimi obolenji (na primer srčno–žilne bolezni, sladkorna bolezen, povišan oziroma neurejen krvni tlak), kroničnimi boleznimi dihal (na primer astma) ter nekaterimi duševnimi boleznimi (na primer tesnoba, depresija).[13] Delodajalec mora biti torej pri določanju preventivnih ukrepov še posebej pozoren na rizično skupino zaposlenih.
Če delodajalec (skupaj z izvajalcem medicine dela) oceni, da vsi sprejeti preventivni zdravstveni ukrepi (umivanje in razkuževanje rok, uporaba zaščitne maske, redno zračenje prostorov, razkuževanje površin, ki se jih delavci pogosto dotikajo, zagotavljanje zadostne varnostne razdalje ipd.) ne zadoščajo in so rizične skupine delavcev še vedno izpostavljene prevelikemu tveganju za okužbo, bi lahko delodajalec sprejel tudi ukrep premestitve na drugo (okužbi) manj izpostavljeno delovno mesto. Ta ukrep pride še posebej v poštev v primeru poklicev, pri katerih imajo delavci pogoste stike s strankami (npr. trgovci). Poleg tega pride v poštev tudi ukrep dela od doma, v kolikor seveda narava dela ta ukrep sploh dopušča, ter v končni fazi tudi ukrep čakanja na delo.
SKLEP
Presoja, ali delavcu res grozi konkretna nevarnost za življenje in zdravje zaradi potencialne okužbe z virusom, je odvisna od okoliščin vsakega posameznega primera, je pa mogoče iz zgoraj zapisanega po mojem mnenju zaključiti naslednje: v kolikor delodajalec sprejme vse potrebne preventivne zdravstvene ukrepe, pri čemer upošteva navodila oziroma priporočila NIJZ, drugih pristojnih inštitucij in vsakokratnih uredb vlade RS, delavec nima pravice odkloniti dela, razen če izkaže, da mu kljub temu grozi konkretna nevarnost za življenje in zdravje, kar glede na do sedaj znane podatke glede virusa pomeni, da bi moral biti delavec konkretno (in izkazano) ogrožen zaradi svoje starosti in specifičnih bolezenskih stanj. Tudi v tem primeru pa bi morala biti za obstoj pravice do odklonitve dela tudi narava samega dela takšna, da bi rizični delavec pogosto prihajal v neposreden in tesen stik z drugimi (npr. strankami) in da kljub izvedenim ukrepom in njihovem doslednem izvajanju obstaja možnost prenosa okužbe.
V primeru, da delavec neupravičeno odkloni delo, ima delodajalec možnost redno odpovedati pogodbo o zaposlitvi iz krivdnega razloga,[14] v nekaterih primerih pa celo izredno odpovedati pogodbo o zaposlitvi zaradi hujših kršitev pogodbenih obveznosti.[15] [16]
[1] (Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US, 22/19 – ZPosS in 81/19).
[2] 33. člen ZDR-1.
[3] Prvi odstavek 34. člena ZDR-1.
[4] 35. člen ZDR-1.
[5] Drugi odstavek 34. člena ZDR-1.
[6] Uradni list RS, št. 43/11.
[7] Prvi odstavek 43. člena ZDR-1.
[8] 44. člen ZDR-1.
[9] Prvi odstavek 5. člena ZVZD-1.
[10] Tretji odstavek 5. člena ZVZD-1.
[11] Prim. VDSS Sodba Pdp 143/2019 z dne 21.3.2019.
[12] Glej tudi drugi odstavek 5. člena ZVZD-1.
[13] <www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/napotki_in_priporocila_covid-19_ranljive_skupine_final.pdf> (8.12.2020)
[14] Tretja alineja prvega odstavka 89. člena ZDR-1.
[15] Druga alineja prvega odstavka 110. člena ZDR-1.
[16] Glej tudi VDSS Sodba Pdp 143/2019 z dne 21.3.2019.